TÜVTÜRK’ün haksız olarak aldığı komisyon hizmet bedelini geri alabilirsiniz

TÜVTÜRK’ün haksız olarak aldığı komisyon/hizmet bedelini geri alabilirsiniz

Araç muayene istasyonlarında kartlı ödemelerde araç sahiplerinden/tüketiciden alınan komisyon/hizmet bedeli altındaki ücretin haksız ve kanuna aykırı olduğu, Antalya Tüketici Mahkemesinin emsal olarak nitelendirilebilecek kararları ile tescillenmiştir. Tüketici Başvuru Merkezi Şikayet Masası Sorumlusu Sedat Tulum tarafından hakem heyetine yapılan başvurunun red edilmesi üzerine Tüketici Mahkemesine yaptığı itiraz mahkeme tarafından haklı bulunarak emsal bir kararlar ortaya çıktı.

Kartlı ödeme nedeniyle hizmet bedeli olarak tüketiciden alınan bedelin 5464 sayılı Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunun 17 nci maddesinde düzenlenen;

“Üye işyerleri, kart hamillerinin yapmış oldukları mal ve hizmet alımlarının bedelini banka kartı ya da kredi kartı ile ödeme taleplerini kabul etmek zorundadır. Bu zorunluluk indirim dönemlerinde de geçerlidir. Üye işyerleri, kart hamilinden kartın kullanılması dolayısıyla komisyon veya benzeri bir isim altında ilave bir ödemede bulunmasını isteyemez. Bu hükme aykırı davranılması halinde, üye işyeri anlaşması yapan kuruluşlar tarafından üye işyeri sözleşmesi feshedilir ve bir yıl süreyle yeni bir sözleşme yapılamaz…”

hükmüne açık aykırılık teşkil etmektedir.

Kredi kartı ile ödeme yapılması nedeniyle komisyon, hizmet bedeli veya benzeri bir isim adı altında ilave bir ödeme alan araç muayene istasyonlarının aldıkları parayı derhal faiziyle birlikte iade etmeleri gerekir.

Ödemeyi yapan araç sahipleri tüketicilerimiz de mahkeme kararını emsal göstererek hakem heyetine başvuru yaparak paralarının iadelerini sağlayabilirler.

Araç muayene istasyonu şirketlerinin almış olduğu haksız ödemeleri tüketiciye iade etmesini ve tüketicilerimizin de hakkını aramasını istiyoruz

TÜKONFED-Tüketici Konfederasyonu Başkan Vekili

TBM-Tüketici Başvuru Merkezi Başkanı

Av. İbrahim Güllü

Kaynak: https://avibrahimgullu.com/tuvturkun-haksiz-olarak-aldigi-komisyon-hizmet-bedelini-geri-alabilirsiniz/

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*